56 ve 57. âyetler hariç Mekke döneminde inmiştir. 85 âyettir. Sûre, adını 28. âyette geçen “mü’min” kelimesinden almıştır.. Ayrıca sûre, Allah’ın sıfatlarından biri olan ve 3. âyette geçen “ğâfir” kelimesinden dolayı “Ğâfîr sûresi” diye de anılmaktadır. “Ğâfir”, bağışlayan demektir.


رَفِيعُ الدَّرَجَاتِ ذُو الْعَرْشِ يُلْقِي الرُّوحَ مِنْ أَمْرِهِ عَلَى مَن يَشَاء مِنْ عِبَادِهِ لِيُنذِرَ يَوْمَ التَّلَاقِ ﴿١٥﴾


Ayet Transkripsiyonu ve Sade Meali

rafîu ed deracâti zû el arşi yulkî er rûha min emri-hi alâ men yeşâu min ibâdi-hi li yunzira yevme et telâkı
söz öbeklerinin üzerine farenizi sürükleyerek çevirilerini görebilirsiniz. Çevirileri tablo halinde görmek için buraya tıklayın
Kelime Türkçe karşılığı
rafîu ed deracâti dereceleri yükselten
zû el arşi arşın sahibi
yulkî ilka eder, ulaştırır
er rûha bir ruh
min ...'den
emri-hi onun emri
alâ men kimseye, kimsenin üzerine
yeşâu diler, diliyor, dilediği
min ...'den
ibâdi-hi onun kulları
li yunzira uyarması için, haber vermesi için
yevme et telâkı Allah'a mülâki olma (ulaşma) günü

Dereceleri yükselten ve arşın sahibi olan Allah, kullarından (Kendisine ulaştırmayı) dilediği kişinin (Allah’a ulaşmayı dilediği için Allah’ın da Kendisine ulaştırmak istediği kişinin) üzerine (başının üzerine) Allah’a ulaşma gününün geldiğini (o kişinin ruhuna) ihtar etmek için, emrinden (Allah’ın emrini tebliğ edecek) bir ruh (devrin imamının ruhunu) ulaştırır.

MU'MİN SURESİ 15. Ayeti Ali Bulaç Meali

Dereceleri yükselten Arş'ın sahibi (Allah), 'toplanma ve buluşma' günü ile uyarıp korkutmak için, kendi emrinden olan ruhu kullarından dilediğine indirir.

Ali Bulaç