Son iki âyet hariç Medine döneminde, Peygamber Efendimizin irtihaline yakın bir zamanda inmiştir. 129 âyettir. Sûre, adını Allah’ın kullarının tövbesini kabul edeceğini bildirdiği 104. âyetten almıştır. İlk âyette geçen “berâet” kelimesinden dolayı sûreye Berâe sûresi adı da verilmiştir. Başında besmele olmayan tek sûredir.


فَأَعْقَبَهُمْ نِفَاقًا فِي قُلُوبِهِمْ إِلَى يَوْمِ يَلْقَوْنَهُ بِمَا أَخْلَفُواْ اللّهَ مَا وَعَدُوهُ وَبِمَا كَانُواْ يَكْذِبُونَ ﴿٧٧﴾


Ayet Transkripsiyonu ve Sade Meali

fe a'kabe-hum nifâkan fî kulûbi-him ilâ yevmi yelkavne-hu bi mâ ahlefu allâhe mâ vaadû-hu ve bi mâ kânû yekzibûne
söz öbeklerinin üzerine farenizi sürükleyerek çevirilerini görebilirsiniz. Çevirileri tablo halinde görmek için buraya tıklayın
Kelime Türkçe karşılığı
fe böylece, artık
a'kabe-hum onların akıbeti, işlerinin sonucu, yaptıklarının sonucu
nifâkan nifak, nifak olarak, nifak duygusu
fî kulûbi-him onların kalplerinde, kalplerine
ilâ yevmi güne kadar
yelkavne-hu onunla karşılaşacaklar
bi mâ şey sebebiyle, dolayısıyla
ahlefu allâhe Allah'a muhalefet ettiler, yerine getirmediler
mâ vaadû-hu ona vaadettikleri şeyi
ve bi mâ ve sebebiyle
kânû yekzibûne yalan söylemiş oldular, yalanladılar

Böylece O’na (Allahû Tealâ’ya) vaadettikleri şeyi, Allah’a karşı yerine getirmediklerinden ve yalan söylemiş olduklarından dolayı, (onların bu yaptıklarının) sonucunda (Allah), onların kalplerine, O'nunla karşılaşacakları güne kadar nifak duygusu verdi.

TEVBE SURESİ 77. Ayeti Ali Bulaç Meali

Böylece O da, Allah'a verdikleri sözü tutmamaları ve yalan söylemeleri nedeniyle, kendisiyle karşılaşacakları güne kadar, kalplerinde nifakı (sonuçta köklü bir duygu olarak) yerleşik kıldı.

Ali Bulaç